اخبار سبزوار پيام : اجتماعی

اخبار » اجتماعی / تاریخ خبر: 10 دي 1391 / کد مطلب: 4849 / نظرات: 0


سرگردانی زائران عمره مفرده در جوین!
ده ها نفر از زائران اولویتهای عمره مفرده جوین، امروز صبح با مراجعه به خبرنگار ما گفتند: چرا در اطلاعیه مدیریت حج و زیارت خراسان رضوی برای ثبت نام عمره مفرده که در روزنامه های هفته اخیر خراسان و قدس به چاپ رسید سهمیه ای برای جوین در نظر گرفته نشده است؟
علی ملایجردی با اشاره به سرگردانی زائران عمره مفرده در اولویتهای اعلام شده برای مردم این شهرستان، گفت: چرا با وجود دفتر رسمی زیارتی دراین شهرستان،باید دارندگان فیش های حج، به شهرستانهای مجاور مراجعه نمایند؟
علیرضا زارعی مدیر شرکت زیارتی میثاق در این مورد به خبرنگار ما گفت: بعد از پیگیری ما در مورد علت اعلام نشدن سهمیه برای این شهرستان، معاونت حج وزیارت استان گفت: براساس اعلام آمار بانک ملت شهرستان جوین فقط ۷۱ نفر زائر تا اولویت ۲۸۰ در آن شهرستان ثبت نام کرده اند!
در صورتیکه حداقل ۱۰۰ نفر زائر برای منظور نمودن سهمیه برای هر شهرستان مورد نیاز است.
زارعی با اشاره به وجود بیش از ۵۰۰ زائر تا اولویت ۲۸۰، دراین شهرستان، افزود: بعد از اعلام موافقت معاونت حج وزیارت استان و شرط حداقل یکصد نفر برای ایجاد سهمیه، تعداد ۱۹۰ نفر زائر اولویت دار در دفتر زیارتی جوین جمع آوری شد.
وی خاطر نشان کرد: در حالیکه بقیه افراد داری اولویت، بدلیل نبودن اسم جوین در اطلاعیه حج وزیارت به شهرستانهای جغتای و اسفراین و سبزوار مراجعه کرده اند!

این مدیر کاروان حج زیارت جوین گفت: خوشبختانه مجوز لازم برای ثبت نام باقیمانده افرادی که به شهرستانهای مجاور مراجعه نکرده اند برای این شهرستان گرفته شده و ثبت نام بعمل آمد.

علیرضا زارعی در مورد علت ارائه آمار غلط ۷۱ نفر از سوی بانک ملت این شهرستان، گفت: چون بانک ملت نقاب این شهرستان با عنوان رسمی بانک ملت نقاب سبزوار بوده و بعد از ارتقاء شهرستان، تغییر عنوان پیدا نکرده است!

شایان ذکر است که بیش از ۴۰۰ نفر از آمار زائران ثبت نام شده دراین بانک به نام سبزوار ثبت شده است و ۷۱ نفر اعلام شده سهمیه شهرستان مربوط به آمار کسانی است که در بانک ملت کارخانه قند جوین ثبت نام کرده و چون استعلام سازمان حج وزیارت براساس پسوند جوین بوده است فقط آمار ثبت نام شده های بانک کارخانه قند جوین منظور شده است.

و حال چرا؟؟؟

چرا شهر نقاب به شهر جوین تغییرنام نیافت؟؟

حدوداً سه سال پیش با پیشنهاد کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرنقاب طرح تغییر نام شهر نقاب به شهر جوین مطرح گردید. مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرنقاب در گفتگو با نسیم جوین در این مورد پاسخ میدهد: تغییرنام شهرنقاب به شهرجوین با اهداف زیرطرح گردید:

۱- همگرایی ۶ محله شهر نقاب و پرهیز از اختلافات محلی و کاسته شدن از حساسیت محله های قدر اباد شمس آباد و ملایجرد و کلاته نسبت به نام محله قدیم نقاب

۲- یکسان سازی نام مرکز شهرستان جوین با عنوان شهرستان، چون مغایرت نام مرکز شهرستان با عنوان شهرستان و دوگانگی این عنوان ها علاوه بر سردرگمی مسئولان در بسیاری از موارد مسافران و رهگذران نمی دانستند جوین کجاست.

۳- استفاده از عقبه تاریخی و بار معنوی کلمه جوین که چندهزار سال سابقه تمدن را دارد و مضافاً بر آنکه جوین را درسراسر کشور و حتی در دنیا با برخی از محصولات و ویژگیهای تاریخی اش می شناسند و هزاران دلیل دیگرو از همه مهمتر تقاضای جدی بسیاری از نخبگان و بزرگان شهرستان از جمله دلایل طرح تغییرنام شهرنقاب به شهر جوین بود.

چقدر با مسمی میشود اگر به جای گفتن شهرنقاب مرکزشهرستان جوین گفته شود شهر جوین، مرکز شهرستان جوین، ولی دریغ و صد دریغ از نگرش محلی برخی و تعصب کور برخی از مسئولین محلی.

در حدود سه سال پیش طرح تغییرنام شهرنقاب به شهرجوین در شورای اسلامی شهر مطرح و با امضاء سه نفر از اعضاء بنام های مسعود نقابی(رئیس شورا) محمدعلی شمس آبادی(نایب رئیس شورا و مسول کمسیون فرهنگی ) و حسن احسان پور (عضوشورا) این تغییرنام به تصویب رسید

مطابق مقررات مصوبه شورا به کمیته انطباق شهرستان جوین ارسال شد و پس از تایید در فرمانداری بعد از چند ماه در شورای اداری استان به ریاست استاندار وقت خراسان این تغییرنام به تصویب مقامات استان رسید و در عمل مراحل جدی تغییرنام به اتمام رسید .

پس از ارسال مصوبه به تهران و سیر مراحل نهایی مصوبه با تغییر تابلوهای شهرنقاب به شهرجوین این حرکت مهم فرهنگی تحقق می بخشید.

ولی: عده ای انگشت شمار از محله نقاب طوماری تهیه کرده وبا تاکید بر اینکه تغییرنام نقاب به جوین موجب ناراحتی بزرگان شهرنقاب شده و چنین وچنان … این بهانه ای شد برای برخی از اعضای شورای اسلامی شهرنقاب و بالاخره نامه ای محرمانه توسط برخی از اعضای محترم شورای شهر تهیه شده و به وزارت کشور ارسال میشود و در این نامه قید میشود که تغییرنام نقاب به جوین، تنش های مردمی را در پی خواهد داشت ….

از آن موقع به بعد این اقدام فرهنگی در مصلحت اندیشی و((رأی محوری))برخی از مسئولان و اعضای شورا بلاتکلیف رها شده است

در حالیکه مسئولان محلی جغتای سعی دارند شهرستان خود را با دشت جوین یکی دانسته و ریشه و پیوند جغتایی خود را با سابقه جوین ارتباط می دهند و…

این درحالی است که باید مسئولین محلی شهرنقاب پاسخگوی تاریخ آینده جوین بوده و این سهل انگاری خود را بعنوان یک اشتباه غیر قابل جبران در تاریخ شهرستان جوین برجای گذارند.

لذا بینندگان این سایت نظرات خود را به همراه یک راه حلی که این مهم را محقق نماید اعلام نموده و به هر طریق که مقدور است مسولین محلی و نخبگان جوینی سراسر کشور را از این مشکل آگاه نموده تا به کمک دلسوزان تاریخ کهن جوین این تغییر نام محقق شود.
 منبع :نسیم جوین

منبع: سايت خبري تحليلي سبزوار پيام
www.SabzevarPayam.com
نظرات شما

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.